chaseity23 chaseity23
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me solve this

Please help me solve this class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-05-2020

Answer:

  $0.75 per lemon

Step-by-step explanation:

Express the ratio on the left as a decimal:

  $3/(4 lemons) = $?/lemon

  0.75 $/lemon = ? $/lemon

  0.75 = ?

The unit rate is $0.75 per lemon.

Answer Link

Otras preguntas

what does it mean to you to be a thoughtful consumer of media
Sumerian cities were characterized by A. canals, protective walls, and homes made of wood. B. some narrow, unpaved streets, protective walls, and homes made of
6 external parts or peripherals of a computer system and identify which are output and which are input devices.
Julio is given $10 in allowance money. He heads down to the store and finds two games that he can buy. In comparing the prices of these goods, Julio is using mo
Which term describes the example below?A child with no freckles has a mother who has freckles and is heterozygous and a father who has no freckles and is homozy
HELP PLEASE Thornton knelt down by Buck's side. He took his head in his two hands and rested cheek on cheek. He did not playfully shake him, as was his wont, or
What is the missing exponent? (12^-5)^2 / 12^-4 = 12^_____
What was St.Cecilia's childhood like?
How many pumpkins do I have ? If I give half of my pumpkins to my friend Tom and then give half of what is left to my friend Zara , I will have 6 left.
What do the Mexicans build to honor their deceased relatives?