victoriastuebbenacos victoriastuebbenacos
  • 03-05-2020
  • Mathematics
contestada

If the cost for manufacturing x units of a certain product is given c=x^2 +25x +30 find the number of units manufactured at a cost of 9380

Respuesta :

arsingh93
arsingh93 arsingh93
  • 03-05-2020

Answer:

85

Step-by-step explanation:

The roots to the quadratic equation are - 110 and 85. You can't manufacture negative units, therefore the answer must be 85.

Answer Link

Otras preguntas

what are unicellular organism made of?
Fungi are classified based upon A. how they obtain food. B. their digestive structures. C. their cellular structures. D. how they reproduce. help;)))))))
What social issue is child neglect directly associated with?
Which rate is the best deal for a box of cereal? A. $4.29 for 24 ounces B. $3.49 for 18 ounces C. $6.39 for 39 ounces D. $2.49 for 14 ounces
The greatest of the common factors of two or more numbers is the blank common factor of the numbers
Oración con la palabra extraordinarios
Controls given to one branch of government to limit the power of another branch are known as A. popular sovereignty. B. appellate jurisdiction. C. checks and ba
Mandy is creating an outline for her research paper. What does she need to include in the outline?
How to do all these please help
What is the independent and dependent variable for a dry ice experiment