angelaramirez1995 angelaramirez1995
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Rita purchased a two pounds of oranges. Each pound of oranges was $2.47.
How much money did Rita spend in all? Do not include $ in your answer.

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 04-05-2020

Answer:

4.94

Step-by-step explanation:

Multiply 2.47 * 2 to determine the total amount spent

4.94

Answer Link

Otras preguntas

How is David Tran's Sriracha sauce the same as traditional Thai sauce? How is it different? Why do you think Sriracha is so popular? Use facts and details from
identify the complete subject in the following sentence.   many of the candidates spoke at the forum last night. a. many b. candidates c. the forum d. many of t
What is the property of alanine that helps explain its reaction to water and oil?
Name three things shi huangdi did to unify his empire
A significance outcome of the 2000 elections is _____.
The equations are not balanced. Which equation would have the same coefficients in the same order as 2CO2 + 3H20 → C2H6O + 3O2? A: Al + FeO → Al2O3 + Fe B: CH4
Which country experienced a terrible famine in the 19th century that pushed immigrants to the U.S.?
One less than half a number is 12. What is the number
The following question refers to “Revising Your Research Paper”: After working on your research paper for so long, your textbook suggests letting your paper res
How do jet streams form?