misalvarez100 misalvarez100
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

María bought five apples for 20 cents each, she also bought three pounds of bananas for 25 cents per pound. How much did she spend ?

Respuesta :

sdkircee10 sdkircee10
  • 04-05-2020

Answer:

She spend $2.00.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Joe collects toy cars and marbles. Whenever he collects 4 cars, he also collects 12 marbles. How many marbles does he collect after collecting 20 cars? What rul
4 Ms. Thorson bought a piece of lace that was 3 feet long. She cuts off as many pieces as possible that are 9 inches long. Will Ms. Thorson have any lace left o
A sum amounts Rs. 720 is divided into two parts in the ratio 3:5. How much will be the amount in second part?) Ans: Rs. 450 ​
Place the organisms in order from simplest to most complex. 1.Animals 2.Eubacteria 3.Protists 4.Fungi 5.Plants 6.Archaebacteria
A two-sample t test of the hypothesis H0: mu1 - mu2 = 0 versus HA: mu1 - mu2 > 0 produces a p-value of 0.03. Which of the following must be true? I. A 90 pe
How does the physical geography of japan differ from china ? 15POINTS
If I wanted to type my company name in a circle on an Illustrator document, what tool would I use? Area Type Tool Type on a Path Tool Vertical Type Tool Touch T
Different between : Metalloids and alloys ​
Lin’s family needs to travel 325 miles to reach her grandmother’s house. At 377 miles, what percentage of the trip’s distance have they completed? None of these
All species have a maximum tolerance limit before they are no longer suited to live in their environment. In three to five sentences, discuss the potential outc