ninaneedstogo
ninaneedstogo ninaneedstogo
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

7 pound of grapes cost 10.43 how much would 3 pounds cost

Respuesta :

rachi0714
rachi0714 rachi0714
  • 04-05-2020

Answer:

$4.47

Step-by-step explanation:

First you would see how much one pound is by dividing 10.43 by 7 which gets you 1.49. Now we know how much one pound costs we can multiply that by 3 to know much 3 pounds is. $1.49 x 3 = $4.47

Answer Link

Otras preguntas

What is the equation of the circle with the given graph?
what are the palm orientations required to produce ordinal numbers? the answer choice A away from the signer and towards the signer B up and down C to the le
Which of the following examples makes the mistake of using sexist language? A. During our Friday meeting, each supervisor will have 10 minutes to read
Suppose the mpc in an economy is 0.9. the apc is initially 0.95 and disposable income is $4 billion. if disposable income increases to $14 billion, what is the
What is the next step in the scientific method, following data collection?
Describe the shape of the cross section if you slide the banana parallel to its base
2. How many more possible arrangements can be made using the letters of the word PERMUTATIONS than using the letters of the word COMBINATIONS? Justify your ans
Describe one similarity and one diffence between DNA and RNA
URGENT URGENT GEOMETRY REFLECTIONS!!! INCLUDE EXPLANATION IF POSSIBLE. BOGUS ANSWERS WILL BE REPORTED
Line ET is tangent to circle A at point T and the measure of angle TNG is 35.