gabegowingowin gabegowingowin
  • 01-06-2020
  • Mathematics
contestada

Which unit price is the highest?
turnips for $1.51 per pound
peppers for $1.62 per pound
carrots for $1.26 per pound
O celery for $1.48 per pound

Respuesta :

ceebegg21
ceebegg21 ceebegg21
  • 01-06-2020

Answer: peppers

Step-by-step explanation:

Peppers cost the greatest amount per pound

$1.62 (peppers) > $1.51 (turnips) > $1.48 (celery) > $1.26 (carrots)

Answer Link
123aaliyah
123aaliyah 123aaliyah
  • 09-09-2020

Answer:

pepper for 1.62 per pound

Answer Link

Otras preguntas

0.1 x n = 89.5 what does n equal too ?
find the unit rate of lisa walked 48 blockes in 3 hours how many blocks did she walk per hour
means "the use of the power of public office for private gain"?
Which answer properly corrects the phrase fragment in italics? To find his missing books. He had to search all over the house. a. He had to search all over the
The design plan known as a chevet included a long choir with _____ side aisles
Identify the complete adjective clause. The tree that withstands winter winds is strengthened.
People of all backgrounds were invited to live in colonial Pennsylvania, free from persecution. How do you think that affected religious practices in the colony
The three main ideas behind capitalism as defined by Adam Smith are free markets, laissez-faire, and fair taxes. competition, self interest, and laissez-faire.
A good way to remember the definition of the word diligent is by picturing a person _____. A. at the beach B. working C. running D. sleeping
Why is the delta region to the north called lower egypt?