Aaaaaaqu
Aaaaaaqu Aaaaaaqu
  • 04-06-2020
  • Mathematics
contestada

Question on attachment below!
Step - by - step work please!

Question on attachment below Step by step work please class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-06-2020

Answer:

You would need $23.87.

Step-by-step explanation:

Divide $20.46 by 6 which equals $3.41. Multiply $3.41 by 7 and you get $23.87.

Answer Link
caelynserrao
caelynserrao caelynserrao
  • 04-06-2020

Answer:

You would need $23.87

Step-by-step explanation:

Cost for 6 books is 20.46

Finding the unit cost:

the cost of one single book will be amount for 6books ÷ 6

= 20.46 ÷ 6

= 3.41

We need to find the cost of 7 books so now that we know it for one book, we multiply that amount by 7

Therefore,

3.41 x 7

= 23.87 dollars

Answer Link

Otras preguntas

HELPpppppppppppppPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPpppppp
MARKING AS BRAINLIEST! LAST ATTEMPT! ) show ur work
URGENT what type of scavengers (heterotrophs) live in the twilight or Mesopelagic zone
Simplify. 3 1/2+1/8 im not sure what this is
The sum of two numbers a and b is 7 and the difference is 2. What is the value of a x b ?
an 8 feet ladder leans against the side of a house. how far is the bottom of the ladder from the side of the house when the angle of elevation of that ladder is
The space inside a table cell between the text and the cell borders.
Find the equation of the exponential function represented by the table below:
what is the highest number that can go into 96 and 100
2. Why do you think the director chose to have Guido die at the end of the film? How would it be different if he did not die? How does the director film Guido's