JahCwp063 JahCwp063
  • 02-09-2016
  • Mathematics
contestada

shakira pay $33 for 22 pounds of peanuts at the price per pound is the same how much will she could have to pay another to buy 15 pounds of peanuts

Respuesta :

MaMariah
MaMariah MaMariah
  • 02-09-2016
$33/22=$1.5 per pound $1.50 x 15 pounds = $22.50
Answer Link

Otras preguntas

What's the solution set of - 3 < x + 5 < 7? A) -8 < x < 2 B) -8 < xor x < 12 C) -8 < xor x < 2 OD < D) -8 < x < 12
What's the liver do for your body?
“Darrell walked from the hotel to the pet store and then from the pet store to the bicycle shop. How far did Darrell walk in all?” PLEASE HELP WILL GIVE BRAI
Which integer is the smallest? A. 34 B.-4 C.-84 D. 24
4) Ms. Morel is going school supplies shopping for all five 7th grade classes. A package of markers costs $6.25, a box of copy paper costs $7.00, and a box of p
what's the value if x ~ [tex] \tiny{ \sf 4x + 4 = 4}[/tex]​
8)What number is 60% of 140?
A family has two cars. The first car has a fuel efficiency of 40 miles per gallon of gas and the second has a fuel efficiency of 20 miles per gallon of gas. Dur
Combine like terms to create an equivalent expression. Enter any coefficients as simplified proper or improper fractions or integers. ​
What is the missing term? Please help me.