XxGxlaxyxX XxGxlaxyxX
  • 01-07-2020
  • Mathematics
contestada

7th grade math I need help with this

7th grade math I need help with this class=

Respuesta :

brb0702
brb0702 brb0702
  • 01-07-2020

Answer:

each bag of candy is $6.00

Step-by-step explanation:

1 bag would cost $6.00

1×$6.00=$6.00

6 bags × $6.00 = $36.00

Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-07-2020

Answer:

the constant of proportionally is 6

the prices of 6 bags of candy is 36

Step-by-step explanation:

to find the constant u divide 6 by 1 to find how they multiplying it by

the prices for six bags is 36 bc u can do 6 times 6 or look at the graph and see that it lands on 36

hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

in which part of the number line would 112% be located?​
When it first formed, the Republican Party supported
anyone who wanna be my frien this is my sn id hassaan_navee21I am b​
Two particles, an electron and a proton, are initially at rest in a uniform electric field of magnitude 570 N/C. If the particles are free to move, what are the
Adult tickets cost $9 each and student tickets cost $6 each. A total of 29 tickets were sold worth $210. How many adult tickets were sold?
What do you think Carranza means by "additional trauma?"
Quizziz help 9th grade please please please
I need help with this question
which decimal is equivalent to 0.50
Edmonco Company produced and sold 45,000 units of a single product last year, with the following results: Sales Revenue $ 1,350,000 Manufacturing costs: Variabl