meekb18 meekb18
  • 04-08-2020
  • Mathematics
contestada

a pack of 4 choclates cost 1.80 pounds how much is the price per unit

Respuesta :

monicadasilva04 monicadasilva04
  • 04-08-2020

Answer:

0.45p

Step-by-step explanation:

4 chocolates = £1.80

1 chocolate =  x

x= 1.80× 1 = 1.80÷4 = 0.45p

1 = 0.45p

I HOPE THIS HELPED :)

Answer Link

Otras preguntas

The line symmetry is closely related to which transformation
"what is the goal of most public relations messages?"
Which measure is important to keep children from reaching pots?1.) Do not allow children in the kitchen.2.) Do not allow the handles of pots to stick out over t
What population group consumes the most soft drinks each day at school?​ a. ​10 to 12 year-old girls b. ​teenage girls c. ​8 to 10 year-old boys and girls d. ​t
Why do you think Jackson favored and benefited from the democratic expansion that took place in the 1820s and 1830s?
How is gender differences maintained in the united states?
Which potentially dangerous addictions could be eliminated to improve one’s health? Check all that apply. herbals prescriptions supplements street drugs over-
Earth's mass is approximately 81 times the mass of the moon. if earth exerts a gravitational force of magnitude f on the moon, the magnitude of the gravitationa
Tyger tyger, burning bright, in the forests of the night; what immortal hand or eye, could frame thy fearful symmetry? in "the tyger" by william blake, to what
Prove whether or not XYZis similar to ABC using angles.