ssheumaker
ssheumaker ssheumaker
  • 03-11-2014
  • Mathematics
contestada

A 32 oz bottle of fruit juice costs $6.72.

What is the cost of the juice per ounce?

$

Respuesta :

luana
luana luana
  • 03-11-2014
[tex]32\ ounces\ cost\ 6,72\$\\ 1\ ounce\ costs\ x\\\\ Making\ ratio:\\ 32-6,72\\ 1-x\\\\\ Cross\ multiplication:\\ 32x=6,72*1\\ 32x=6,72\ \ \ \ | divide\ by\ 32\\ x=0,21\$\\\\ One\ ounce\ costs\ 0,21\$.[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

Can someone please help I can’t figure it out I’m so confused
raise n to the 5th power, then add m to the result
plz help and explain and thanks
Nursing students have been assigned to develop their own theory of nursing. what should they include in their theory, often referred to as the metaparadigm for
Need help with the question in the picture. thank you 15 points
I need help please on figuring under the given translation then describing it in words
as the jumper falls the bungee cord stretches when the jumper reaches his lowest point before he starts moving back up what kind of energy does this show
In which of these instances is a state government infringing upon citizens' constitutional rights? A) The state constitution states that local elected officials
Why did hoplites demand greater political power
How would you do number 3