Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

How might Earth be different if the ozone layer did not exist
why does magnesium have a larger atomic radius that chlorine
(Could multiple people answer this question) You want to organize your research presentation on Romanticism. Which list is the BEST choice to use for a logical
if your daughter wants to earn $215,000 within the next twenty-three years and salaries grow at 4.45% per year, at what salary should she start to reach her goa
Which sentence best summarizes paragraph three of this selection? A) Doughnuts are sweetened bits of leftover bread. B) Captain Hanson Gregory was a sea
2t+1+2t-3t=2+3 H E L P P P
I need help with this history question, please
compound interest 1750×.02 ×12
Can anyone help me on this? I need an exact answer please no guesses
Can someone help me please???