Sterrett13
Sterrett13 Sterrett13
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

An ice cream cone costs $3
plus 6% sales tax. How many
ice-cream cones can be purchased
for $24?

Respuesta :

jensenaldrich01
jensenaldrich01 jensenaldrich01
  • 02-09-2020

Answer:

3*(1.06)=3.18

so,

24/(3.18)=7.57

You can't have half an ice cream cone ( i wish we could though :( ) , you can only get 7

Answer Link

Otras preguntas

first free settlement of africans in America
Cory earns $20 for every lawn he mows and $9 for every hedge he trims. He uses the expression 20x + 9y to keep track of his earnings. Part a. Identify the coeff
What is 689 divided by 24
Most autobiographies convey A. a sorrowful tone. B. the significance of fame. C. flashbacks of events. D. a significant message or lesson.
a seamstress has a piece of cloth that is 3 yards long. she cuts it into shorter lengths of 16inches each. how many shorter pieces can she cut
In the expression 2x + 3, the 2 is a __________. A) coefficient B) power C) product D) quotient
Judging from the history of sumer,what geographic conditions would help other ancient civilizations to develop?I need answers fast please!!!!
You subscribe to m different magazines. Your friend subscribes to 2 fewer than you
divide 6 1/3 by 3/7
Nationalism is to pride in one's national identity as a _______ is to a group of people who share a common identity, a sense of unity, and a desire for self-gov