keairamcgary07 keairamcgary07
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 03-09-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

Answer Link
5924008636 5924008636
  • 03-09-2020

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

Answer Link

Otras preguntas

write the following proportion: 8 is to 64 as 2 is to x
the vietnamese tran dynasty is known for what
Which of the following is denied to both the national and state governments? A. provide for and supervise schools B. grant titles of nobility C. establish
write the next 4 terms in each pattern. write each pattern rule. a) 12, 36, 84, 180, 372... pattern rule: b) 8, 12, 24, 60, 168... pattern rule: write the 8th t
The vertex of this parabola is at (-1,-3) which of the following could be its equation
Identify the trinomial that is a perfect square. 81x^2 − 70x 16 64x^2 − 90x 25 81x^2 − 72x 16 64x^2 − 70x 25
what do the salivary glands, the pancreas, and the stomach have in common?
41/25 as a percentage in math ???
what subject pronoun would you use when talking to your parents
Score: One purpose of the Freedmen's Bureau was to assist blacks in adjusting to their new freedom. True False