moss768 moss768
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Kerri went to the store and bought a magazine for $4 and 8 candy bars. Kerri spent a total of $16. Write
an equation to model this situation and find the cost of each candy bar.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-09-2020

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

__ + 4 = 16

so 16-4

= 12/8 so it makes 1.50$

Answer Link

Otras preguntas

What is the city-state of Athens sometimes called?
Meiosis is different from the process shown because, during meiosis, A) chromosomes are not replicated. B) two gametes are made for every original cell. C) four
IF YOU HAVE READ OR WATCHED THE CHRISTMAS CAROL PLEASE ANSWER. Scene 2 1. Who appears to Scrooge? What is required of the visitor? 2. Why is the visitor there?
what set off a European scramble for African territories
5 biscuits cost 30p altogether how much do 7 biscuits cost
why did british colonies in the south have the greatest number of slaves
in what part of chloroplasts do dark reactions occur?
513=51.3x =5.13x =0.513x
if a square has an area of 225 square feet what is the length of each side
Tell how you can determine whether a number is a solution of an equation.