diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

The table below shows the sample space for spinning a 4-part spinner (labeled A, B, C, D) and then a 5-part spinner (labeled V, W, X, Y, Z). What is the probabi
La finca esperanza verde ____. es una reserva ecológica es un albergue turístico es un cafetal
How do I solve for x?
A ramp is 18 m long. if the horizontal distance of the ramp is 17m, what is the vertical distance? then what is the angle of elevation of the ramp? BEST EXPLAIN
What is the _____ maneuver you ever tried at the skate park? Which form of the modifier risky correctly completes the sentence? riskiest more risky riski
Please help me with this question
Read the passage. excerpt from "What to the Slave is the Fourth of July?" by Frederick Douglass The rich inheritance of justice, liberty, prosperity and indepen
Why arent algae and plants in the same kingdom?
needing help on 1.8.5 journal rural wireless internet. question how much will it cost to provide internet access to 25% of the population
H (x)=x^2-5 Find h (-7)