forniteplayerlife forniteplayerlife
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Jeremiah buys 6.5 pounds of ground beef at the grocery store. Ground beef costs $5.50 for one pound. How much does Jeremias spend?*

Respuesta :

florzavala2345 florzavala2345
  • 03-09-2020

Answer:

35.75

Step-by-step explanation:

6.5 times 5.50 = 35.75

or

5.50+5.50+5.50+5.50+5.50+5.50=35.75

Answer Link

Otras preguntas

Is god real or is he just a myth
NEED HELP NOW 76 POINTS WILL MARK BRAINLIEST ANSWER PLZ ANSWER ALL 2 PHOTOS!!!!! and btw the 1st and second photos merge the same question
Which part of an atom has most of its mass? electrons neutrons nucleus protons
What is the benefit of a mixed economy? A. highly structured and focused on a goal B. loosely structured with no oversight of policies C. combination of the
TRUE OR FALSE. Hyphae group together into a mass called chitin.
Which biome would contain the most biodiversity in deciduous tree species? A) taiga B) savanna C) temperate forest Eliminate D) tropical rainforest
Write y= 2x2^2+8x+10 in vertex form
The circulatory system is also know as the ___ system. A. Cardiovascular B. Venal C. Central nervous D. Arterial
When it comes to essay tests, understanding the relationships among concepts is more important than memorizing facts and details. True or False?
In how many different ways can 6 riders be matched up with 6 horses?