eqemilychi5022 eqemilychi5022
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

Students at Jefferson Elementary School made $3,045 selling 210 equally priced boxes of candy. Which is the best estimate for the amount each box cost?

Respuesta :

jambalamx
jambalamx jambalamx
  • 04-09-2020
3,045 = 210x

3,045/210 = 14.5


A good estimate of the cost would be:

$14.50
Answer Link
hellonice hellonice
  • 09-09-2020

Answer:

kjhvudyydxdcd

Step-by-step explan vfvvf o mb ation:

Answer Link

Otras preguntas

Ever since Renata moved to her new home, she's been keeping track of the height of the tree outside her window. H represents the height of the tree (in centimet
solve equation 3k+45=8k+25
how is Peroxisomes are formed
one way to increase acceleration is by
WHO EVER ANSWERS FIRST GET A BRAINLIEST!!!!!!!!!!!!!! What preparations did Cortes make to recapture Tenochtitlan?
"every society is transforming from primitive to modern ". do you agree with this statement?​
Explain the connection between a molecule of water and atoms.
What does God hope for humanity and how does he want us to experience life? URGENT PLEASEEE
Write – 0.425 as a fraction in simplest form.
Why does lizabeth destroy the marigolds?