Addisonpark21
Addisonpark21 Addisonpark21
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

2. Find the Unit price per can if it cots $3 for 6 cans of sodas. Round To the nearest hundredths. $0.5 per can $0.6 per can

Respuesta :

ChopinTheChicken
ChopinTheChicken ChopinTheChicken
  • 07-09-2020

Hey there! I'm happy to help!

We see that it costs $3 for 6 cans of sodas. We want to find how much it costs for 1 can of soda. To do this, we simply divide by 6!

3/6=0.5

The unit price per can is $0.5 per can.

Have a wonderful day! :D

Answer Link

Otras preguntas

Help in college algebra
Which of the following best describes how the Articles of Confederation divided government power? A) as a one-branch federal government with three basic powers
what are some things that may be picked up and end up in stormwater headed for a water body?
given A( 3, 7) and B(4, -2) calculate the length of AB​
Successful intelligence requires analytical, practical, and creative skills. 1) True 2) False
A teacher pulls a box of books on a horizontal floor with a force of 290 N directed 40.9 degrese above the horizontal. the coefficiant of kinetic friction betwe
Use the Pythagorean theorem to find the length of each missing hypotenuse below. Remember: if the answer isn’t a perfect square, you can leave it in the square
Katie walks 0.5 miles in 3.5 minutes. How many miles can Katie walk per minute?
Bikesville is 200 miles from Restsville. Jasmine can complete the entire trip in 8 hours, and Monte takes two hours longer than Jasmine to complete the entire t
If 76 grams of Nal are dissolved in enough water to make 225.0 mL of solution, what is the molarity of the solution? (2.25 mol/L)