niyahbando39
niyahbando39 niyahbando39
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Ellen can purchase 5 apples for $1.75. How many apples can she get for $1.00

Help!!!

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-10-2020

Answer:

She can get 2

Step-by-step explanation:

2 multiplied by 35 equals 70 and 3 multiplied by 35 is 1.05 so Ellen can only get 2 apples

Hope it helps :)

Brainliest pls? Have a good day/night

Answer Link

Otras preguntas

In terms of energy, how would you classify the following chemical reaction? 2Cu + O2 -> 2CuO + 315 kJ a.endothermic b.exothermic c. both endothermic and exo
what is the difference between the altatl and the bow and arrow
what is 221 divided by 82,889
is oxygen or a reactant or a product in photosynthesis and celluar respiration?
what are 7 key traits for knowing your audience
During which stage of cellular respiration is glucose broken down into two molecules of pyruvic acid? a.)electron transport chain b.)glycolysis c.)Krebs cycle
How can 12 people share an 8 segment gummy worm? find two ways
One reason the skeletal system is important is because __________.
Explain how the manilamen showed reason and logic include at least three details to support your answer
find two possible factor for the estimated product of 2800