Kymaniiiiiii Kymaniiiiiii
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Which statement describes the total amount a rewards customer pays for 10 ounces and 12 ounces of yogurt?

Respuesta :

andanae3
andanae3 andanae3
  • 01-10-2020

Answer:

can you put the statement

Answer Link
robertgbmx robertgbmx
  • 24-01-2021

Answer: Option A

(A) A rewards customer earns 2 free ounces of yogurt because the total amount paid for 10 ounces and 12 ounces is the same.

Step-by-step explanation:

Rewards earns 2 free ounces of yogurt

amount to paid for 10  ounces of yogurt < plus 2 free  ounces> = 12 ounces

Answer Link

Otras preguntas

A music store has 30% of all instruments sell a guitar regularly cost $45 what is the discount price
2/5x - 1/3(2x - 4) = 1/5 (2 - 8x) help please!!
1. How much were her medical bills?
solve this system of linear equations. separate x and y values with a comma. -9x + 2y= -7-12x + 3y= -9​
True or false There is no known cure for dementia True or false Alzheimer's symptoms begin gradually with mild forgetfulness such as remembering familiar names
a circle has a radius of 26.82 inches what is the circumference of this circle use 3.14 for pi round your final answer to the nearest tenth​
If 2à pounds of bananas cost $1 .89 what is the cost per pound?
How many months will the plant be 45 inches tall?
Algebra How many times as much does the yellow T-shirt cost as the blue T-shirt? Draw a bar diagram and write and solve an equation.
Given right triangle MNL, what is the value of cos(M)? Three-fifths Three-fourths Four-fifths Five-thirds