mmatnation mmatnation
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

if 30 gallons of water cost $60 how much would 9 gallons cost.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-10-2020

Answer:

18 dollars

Step-by-step explanation:

take 30 divided by 60 to get how much 1 gallon cost (2 dollars)

then take 9 times 2 to see how much it would cost (18 dollars)

mark brainist plzzz

Answer Link

Otras preguntas

how do I figure out 7.68+3.18÷12=​
Imagine you have a toy box that holds 3 wind-up toys and 5 spinning toys. A toy is taken out of the box and then put back 8 times. A spinning toy is taken out o
Does the sentence state a fact or an opinion? Dish soap, olive oil, and water won't mix in a container because they each have a different density, or mass in a
find the zero of the function y=(x+1)(x-2)(x-3)
Involves combining of nuclei: Produces dangerous radioactive waste: Have high activation energies: Releases large amounts of energy: Occurs in the stars: Drives
what type of plan will be used if there was a contamination offers that caused employees to seek medical attention for Respiratory illness​
Jerry keeps a spreadsheet of all the tools he owns. He wants to figure outhow many nails and screws he has so he knows how many more he needs tobuy to have 500
8) Tammy uses 1 3/4 cups of laundry detergent per load. When she was finished doing laundry one day. She noticed that she had used 7 cups of laundry detergent.
10 Up to 10 percent of calories should come from trans fats. ut of Select one: True False
jewish immigrants to canada​