velazquezp893 velazquezp893
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

6 dollars for 4 cans of tuna
​

Respuesta :

braden9180
braden9180 braden9180
  • 02-10-2020

Answer:

1.5 dollars

Step-by-step explanation:

Each can of tuna would cost $1.50, since you divide 4 into 6, giving you the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

when a falling object reaches a speed called terminal speed, its speed is no longer unceasing. the object id loosing gravitational potential energy nut no kinet
Which two hormones are secreted from the same gland but oppose the action of one another?
how many number of strands are in DNA?
which group of algae is responsible for formation of kelp-beds along north American coasts
what events led to a conflict between the Jamestown settlers and the powhatan confenderacy
what is 33 %of what number is 1.45
is -4 5/12 a rational or irrational number?
How do I get the solution for 4x-9=3.5x-9?
what are the general characteristics of substances chemists use to seperate mixtures into individual substances?
Can you show me how to divided 33 into to two groups so the ratio is 4 to 7 show me all the work