ethanstiil ethanstiil
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Lainey bought a set of 202020 markers for \$6$6dollar sign, 6.
What is the cost of 1 marker?

Respuesta :

Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 02-10-2020

Answer:

$0.30

Step-by-step explanation:

6 / 20

0.3

Best of Luck!

Answer Link
518520
518520 518520
  • 08-01-2022

Answer:

the cost of 1 marker is $0.30.

Step-by-step explanation:

the ratio of number of markers is 20:6

Let's find an equivalent ratio that shows the cost for 1 marker.

A ratio where one of the terms is 1 is called a unit rate. We can divide the number of markers by 20 to get to 1 marker.

markers  -> cost

$6÷20=$0.30

The cost of 1 marker is $0.30.

Answer Link

Otras preguntas

what is the sum of the given polynomials in standard form? (x2 – 3x) (–2x2 5x – 3) –3x2 8x – 3 –x2 – 2x – 3 3x2 – 8x 3 –x2 2x – 3
We participate in the ______________________cycle every time we breathe. tectonic nitrogen phosphorus carbon-oxygen
what is the value of x in the equation 3x – 4y = 65, when y = 4? x = 23 x = 27 x=13 1/4 x=21 2/3
When may a hypothesis be revised?
what is 2/7 *3/4 3/14 5/14 1/8 5/28
Which of the following is a phase of mitosis? a. cytokinesis b. interphase c. telophase d. none of the above
What event has been blamed on the curse of macbeth?
During world war ii, the civil war in china raged on. please select the best answer from the choices provided t f
What city is believed to be the oldest of the indus river valley civilization?
at a conference for 500 people, 20% of the participants are french, 50% are americans, 5% are germans, and are of other nationalities. how many french participa