litishastaten litishastaten
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Maria bought 19 pounds of flour for nine dollars how many pounds of flour did she get per dollar

Respuesta :

disguisedmoth disguisedmoth
  • 03-10-2020

Divide money by pounds,

9/19

Price per pound of flour

$0.473

Answer Link
9hrunj 9hrunj
  • 03-10-2020

Answer:

cacluate it 19×9= ? hope thid helpeddddd

Answer Link

Otras preguntas

if i have 2 apple and get 3 more then lose 2 how many do i have left
Tameron is driving 540 miles to college. If he drives at an average rate of 45 miles per hour, how many hours will it take him to get 3/4 of the way there?
What is 1/2+3/4= ...........
The Nubians settled in present day what
what is it called when the species change over time
How did flooding rivers contribute to the beginning of farming communities? a. They irrigated the crops when they overflowed. b. They created a marshy environm
4 L 342 mL + 2L 214 mL =
5.39 repeating decimal as a mixed number
What types of problems can be solved using the greatest common factor?
What did the Supreme Court rule in the Plessy v. Ferguson case in 1896? A. The 13th, 14th, and 15th Amendments were unconstitutional. B. Jim Crow Laws were unco