adaijaedwards12
adaijaedwards12 adaijaedwards12
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

Thais goes to the store and buys 23 muffins that cost 3 dollars each. She then buys 12 cakes that cost 18 dollars each. How much did she spend on
cakes?

Respuesta :

jenn692 jenn692
  • 01-11-2020

Answer:

216 spent on cakes

Step-by-step explanation:

12 times 18= 216

Answer Link
mairamtz521
mairamtz521 mairamtz521
  • 01-11-2020

Answer:

285

Step-by-step explanation:

23 x 3 = 69

12 x 18=216

69 + 216 =285

Answer Link

Otras preguntas

Which term refers to the emotion linked to a word? descriptive genre connotation denotation
Spring constant here for 22 cm spring is 50 N per metre 840 if you stretch the spring and when is measured again is 32 cm long what is the size of this force
5. If the longer side of the rectangle is 25.5 in., what are its width, perimeter, and area?
How do you create depth on a piece of paper? A. Create a foreground, mid-ground, background B. All answers apply C. Use a variety of sizes D. Overlap
briefly discuss five economic importance of microorganisms​
If α and β are the zeros of the quadratic polynomial f(x) = 6x²+x-2, then the value of1. α²+β²2. 1/α+1/β​Can Someone Answer This Quick Thank You<3​
Please HELP!! Need to finish before the end of the day!
Discuss the lobes of the brain and what each has been implicated in helping to regulate
I NEED HELP ASAP!!!!! Complete the following outline on ants by selecting topics and subtopics from the table. Capitalize each main word of the topic and each f
PLEASE HELP!I accidently looked up a link, and now this same link keeps popping up everywhere, how do I stop this!?!? please help!​On a phone.