preciouslaary
preciouslaary preciouslaary
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

15 oranges cost Gh¢10.00 find
the
cost of
22 oranges.​

Respuesta :

hayleybear1980
hayleybear1980 hayleybear1980
  • 01-11-2020

Answer:

$33

Step-by-step explanation:

first you need to find out how much each orange cost so divide 15÷10=1.5

then multiply 1.5×22 to get the answer

Answer Link

Otras preguntas

A mother spent the following amounts of money for ingredients for a family meal: Tomatoes Rice Oil Meat Vegetables №30 №90 #75 #300 N45 Represent the cost of th
Language development of bilingual learners is ______ than that of monolingual learners. 1) faster 2) slower 3) equal 4) cannot be determined
Isolate x in 3x − 9y = 15.
The following list gives the number of public libraries in each of 12 cities. 11,7,9,7,7,11,8,8,9,8,9,10. Find mode of this data set
The design of an office parking lot is shown below,
5. A map scale is 1: 1,000,000. If the distance between the two cities on a map is 3.5cm, then find the actual distance between the cities in kilometers.​
____ is a common complication of panic disorder.
How do I have sexxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
A bag contains quarters and dimes. You are given the number of dimes and the ratio of dimes to quarters. Draw and use a tape diagram to find the number of quart
F(x)=-4x^3+15x^2-8x-3 b.) Determine the possible number of turning points of f(x). # of possible turning points:?