aleysiusw00
aleysiusw00 aleysiusw00
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

the cost of an ice cream sundae is 4.75$ plus 30 cents per topping. megan spends $6.26 on her sundae how many toppings did he get

Respuesta :

netizenwebb netizenwebb
  • 01-11-2020

Answer:

5

Step-by-step explanation:

$4.75 + 0.3x = $6.26

0.3x = 1.51

x = 5.033

Answer Link

Otras preguntas

On a farm, the farmer decides to give pizza to her 15 ducks as a special treat. She orders 3 pizzas, and the total price is $23.46. What is the unit price of ea
What was one difference between the encomienda system and the repartimento system of Spanish colonial america
2abc-3ab if a is 2, b is -3 and c is 4. Evaluate the expression
Which value of y mAkes the equation below true. 3y+8-7y=11
Where can you find information at school, in the community, and in cultural groups to help you avoid gang association
Two sporting goods stores are having discount sales on basketballs. • At one store, a basketball is on sale for 20% off the regular price of $24.95. • At the
What dose 1/3 equal to?
This is my question please choose a reasonable answer
How do your peer relationships affect your overall health status?
What is 17 less than a number g?