taylormhughes1
taylormhughes1 taylormhughes1
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-Pound package of cheese costs $15.72. A 1/2 – pound package costs $2.99. Which package is cheaper per pound? By how much?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-11-2020

Answer:

The 3lb package is cheaper by $2.22

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A therapist who emphasizes helping clients to identify
Explain the origins of the american indians and compare the general cultures that they developed in south, north, and central america.
The number of genes in an organism's genome is not a perfect indication of the organism's complexity because _____.
In at least 150 words, compare the effectiveness of the U.S. government in meeting the needs of citizens to that of another form of government?
A nurse is caring for an older adult client with delirium. which intervention will most effectively reduce the client's risk for falls?
Being pessimistic is a good way to improve your self-esteem. a. True b. False
because all residential electrical outlet are never used
Mike claims that dividing by 1/5 is the same thing as multiplying by 5. Is he correct? Explain why or why not.
When two or more nations engage in free trade how is the standard living improved in the participating countries
The following week the company was hired for a 225 mile move. If each truck traveled at hte same speed it has the previous week how long did the trip take for e