hodaviahwilson791 hodaviahwilson791
  • 03-11-2020
  • Business
contestada

Elsa buys 3.5 gallons of gas for 12.46. Find the unit price in dollars per gallon. Round to ye the nearest cents

Respuesta :

Samawati
Samawati Samawati
  • 03-11-2020

Answer:

3.60

Explanation:

The cost of 3.5 gallons of gas is 12.46.

The unit price per gallon will be

=12.46 / 3.5

=3.56

≈3.60

Answer Link

Otras preguntas

The circumference of a circle is 18π m. What is the area, in square meters? Express your answer in terms of \piπ.
How many half-lives have passed if a rock contains 25% parent isotopes and 75% daughter isotopes?.
Who is considered the principal author of the texas declaration of independence?.
What would it mean if a trait develops from both genetic and environmental effects?.
Which number is one less than a cube? 48 54 63 74
What evidence did alfred sturtevant use to support his conclusion that drosophila have four pairs of chromosomes?.
Water molecules are often connected by strong hydrogen bonds. What type of solid is ice?.
Point T (-6,9) was dilated with a scale factor of 1/3. What are the coordinates of T'? Answer in this format: a,b
In the figure below, B is between A and C, and C is between B and D. If BC=2, AC=7, and BD=8, find AD.
Rying to be on time for class, a girl moves at 2.4 m/s down a 52 m-long hallway, 1.2 m/s down a much more crowded hallway that is 79 m long, and the last 25 m t