ashleyjiron12 ashleyjiron12
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

What is the unit cost per bottle if a pack of 12 bottles of juice sells for $6?

Respuesta :

ClutchMode
ClutchMode ClutchMode
  • 01-10-2016
12/6 is 2 bottles for a dollar 
one bottle is 50 cents
Answer Link
ShawnMendes18
ShawnMendes18 ShawnMendes18
  • 02-10-2016
12/6 is 2 wholes so per bottle is 50 cents but 2 for $1
Answer Link

Otras preguntas

Choose the best topic sentence for the passage. It used to be unusual to live to the age of 90. Better diet and medicine have made 90 a more common age. Today,
which qualities does the character of drama exemplify in the Ramayana
Period 1 ends with the establishment of Jamestown, the first permanent British settlement in North America. Explain why 1607 is a major turning point in United
y+2=−3(x−4) Complete the missing value in the solution to the equation. ( ,-2)
Imagine that doctors are observing a new disease, and they don't know what causes it. what are some possible causes of diseases? what kinds of things would scie
How do you translate a figure in a coordinate plane
simplify 6y+5y+2 Please help!!!!
To identify which of lucy's brain areas was most active when she talked, neuroscientists gave her a temporarily radioactive form of glucose and a( n )
Is a tree getting struck by lightning a physical or chemical change?
A rectangular fence is 27.8 meters by 34.2 meters.what is its the perimeter answer