Samanthafrazier0403
Samanthafrazier0403 Samanthafrazier0403
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Cans of corn are on sale at 10 for $4. What is the cost of 15 cans

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-11-2020

Answer:$6

10*1.5=15

4*1.5=6

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which property can you use to solve the following expression? 5(6 + 9) A distributive B associative C commutative
True or False: Tikanga and Kapahaka are a part of the customs and traditions of the Maori culture. True False
When stopping the car and expecting to continue again shortly, the gear should be in a) Neutral b) Reverse c) First gear d) Park
The value of tan(3pie/4) is -1. 1. How does the value of tan(3pie/4 - pie) compare? Explain or show your reasoning. 2. How does the value of tan(3pie/4
Oliver uses 30 fruits to make a large batch of pineapple orange juice he uses five oranges for every one pineapple if he gets 2.5 fluid ounces of juice from eac
Please look at the attachment for the question I got 4, 6, -3, -2, 3 (up to down) but it says I got it wrong and I’m confused.
expression is equivalent to 3m+1-m
Let s(t)=−2t²+2t+8 where s represents the position (displacement), at time t, of an object moving on a straight line, where t is measured in seconds. Consider s
When a system of equations is graphed, the lines intersect at the point whether each equation could be in the system of equations.
1 What is the main purpose of the "My Plate" graphic? A To inform people of the proper amounts of each food groups they should eat. B. To explain how to best pr