kristadmanning0303
kristadmanning0303 kristadmanning0303
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Suraj has $15.00 to spend. He decided to buy a shirt for $9.95 and spend the rest on candy bars. If each candy bar costs $1.50, how many candy bars can Suraj buy?

Respuesta :

jaimemunoz223
jaimemunoz223 jaimemunoz223
  • 03-11-2020

Answer:3

Step-by-step explanation: i think

Answer Link
donyas82
donyas82 donyas82
  • 03-11-2020

Answer:

He can by 3 candy bars.

Step-by-step explanation:

15.00-9.95=5.05

5.05-1.50=3.55

3.55-1.50=2.05

2.05-1.50=0.55 cents

Answer Link

Otras preguntas

Olive oil costs £3.50 for 1 litrehow much 200 ml of olive oil cost
In trip 1 you drove 104 miles in 4 gallons; in trip 2 you drove 78 miles how many gallons did you use in trip 2
Im sruggling with this one!?
Why did european countries compete for colonies in central africa and east africa??
Inattentional blindness occurs when individuals do not observe certain objects or events because they are focused on something else. true or false.
Why doesn't anne want to go through the haunted wood at night?
Is this page correct?
Explain the fossil clues that supported wegener's theory
Which statement best describes an array of 10 elements where the elements are of a class type?
please help with this pic inclided