ally5643
ally5643 ally5643
  • 01-12-2020
  • Business
contestada

What is advertising?​

Respuesta :

rainbowsalt6174 rainbowsalt6174
  • 01-12-2020

Answer:

It’s when you convince people to buy a product, or service. Marketing is used in this.

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Components of master budget: Estimates direct labor hours and costs necessary to achieve a desired level of production (no beginning/ending inventory).A) Labor
1 SecA-tanA 1 tanA secA + tanA 2secA​
Provide two reasons why people are hesitant to report corruption
Characterization analysis for teen killers club in a short paragraph so i can understand the book
I need the center of this circle ! Help me please!
Which number line represents the solution set for the inequality-1/2x>4
A 7-gallon jug of water costs $22.40. What is the price per pint?
Which number line represents the solution set for the inequality-1/2x>4
A family spends $45,000 on living expenses. with an annual inflation rate of 9%, they can expect to spend approximately __________ in one yeaA. 50,045B. 46,045C
The ore grade is important in determining the metallurgical route for mineral recovery. Aqua regia is one of the classical analytical methods used to determine