americavega090 americavega090
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

School lunches cost $87.75 for 5.4 weeks. About how much would the lunches cost per week?

Respuesta :

bravenmcconnell bravenmcconnell
  • 01-12-2020

Answer:

16.25

Step-by-step explanation:

divide money by the weeks .

Answer Link
sevillaalek sevillaalek
  • 01-12-2020
The cost per week would be $87.75 / 5.4 weeks
87.75/5.4 = 16.25

That means the cost of lunch per week is $16.25
Answer Link

Otras preguntas

[39/(15-2)|-(2*9) someone solves this please, I keep getting different answers and everytime I look up the answer every website shows a different answer..
The English Bill of Rights influenced the American colonies by providing a model of representative government. giving back the original rights of the colonies.
You can best prevent foodborne illness by:
A river flows at 2m/s. Juan’s boat can travel twice as fast down the river as it can go up the river. How fast can the boat go in still water?
Explain why the Group 1 metals react vigorously with water.
PLS HELP ME FOR 100 PTS Refer to You Should Meet Katherine Johnson for a complete version of this text. Part A Which statement is a main idea of Chapter 3? NACA
What are 2 ways to send a message to your client when signed in as an accountant user?.
What direction does foul weather normally come from
Which of the connective tissue coverings around nervous tissue is rich in collagen fibers?.
before 1948 native Americans in new mexico who lived on reservations were denied the right to vote because they