doriscoles doriscoles
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

1 half gallon of ice cream cost 4.36 what is the unit price per quart

Respuesta :

4804152981 4804152981
  • 01-12-2020

Answer:

$2.18

Step-by-step explanation:

since there are 4 quarts in a gallon then there are 2 in a half gallon and therefore if you divide by 2 that would be your price per quart.

Answer Link

Otras preguntas

What environmental issues will have the biggest impact on community health in the next 10 years?
A lighthouse is located at (1, 2) in a coordinate system measured in miles. a sailboat starts at (–7, 8) and sails in a positive x-direction along a path that c
All people were considered equal in Hindu society
Use the maps below to answer the following question. Image of two maps side by side. The map on the left shows a map of North America showing different cultura
Barbara mcclintock examined the mechanism for the appearance of purple spots in the kernels of yellow and white corn. She attributed the spots to?
three subtracted from the product of two and a number n
What is the mass of the sun plus all the planets in solar system?
Do you think product instruction are useful for users to use products better? ielts speaking
The variable used to predict another variable in a regression analysis (usually x) is called the?
A random sample of 80 tires showed that the mean mileage per tire was 41,400mi, with a standard deviation of 4700mi