cantgetright cantgetright
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

At the grocery store ,8 oranges cost $4 what is the cost for 9 oranges ?

Respuesta :

Alyssa112108 Alyssa112108
  • 02-12-2020
I think it would cost 4.50
Answer Link
BigusBrainus
BigusBrainus BigusBrainus
  • 02-12-2020

Answer:

$4.50

Step-by-step explanation:

First step is to find the price per orange. You can do this by dividing total cost by oranges bought. See below.

[tex]4 \div 8 \\ = .50[/tex]

Now to find the amount of 9 oranges, you'd multiply price per orange by the specified amount needed (so 9)

[tex]9 \times .50 \\ = 4.50[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Ifa rectangle measures 20 meters by 48 meters, what is the length, in meters, of the diagonal of the rectangle?
art competition pick winner
The total cost of Anja’s trip to the dentist was $628.35. She paid a flat fee of $89.95 which included the checkup and cleaning and then had 4 cavities filled,
what x 3 = 120. 2x what = 120
Which equation matches the graph of the greatest integer function given below?
calculate the maximum of ( 68 x 42) / 120 to the nearest whole number(write your answer correct to 2 d.p)​
What is eight and two ninths subtracted by 2 and seven ninths
What geographic factors led to the decline of Sumer? Select all correct answers.
I need help ill give lots of points plz answer all
I need this math problem done as soon as possible!