xidjdidjdoffon xidjdidjdoffon
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

The total cost C for p pounds of ham if each pound cost $3.55

Write a function rule using C and p as variables.

Respuesta :

kylieespana1328
kylieespana1328 kylieespana1328
  • 02-12-2020

Answer:

If each pound costs $5.46, then

p

pounds can be multiplied to 5.46 to find the costs of different amounts of lithium.

Total cost: C

5.46

p

=

C

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

To make fruit salad,Sara uses 28 ounces of pineapple,21 ounces of apples,19 ounces of bananas,and 16 ounces of mango.how many 6- ounce servings of fruit salad c
each year Lizzie's school purchases students agenda books, which are sold in the school store. This, the school purchased 350 books at a cost of $1,137.50 if th
The florist has 63 roses and carnations.if she has 27 roses bow many carnations does she have?
Derive identity sin(3x) = 3 sinx−4 sin³x
T(8,15) is the midpoint of CD. The coordinates of d are (8,20) what are the coordinates of c
how do oceanographers get to the bottom of the ocean?
What is the range of {(1, 2), (3, 4), (5, 6)}?
What problems brought on the tariff debates of 1827 and 1828? In what way did the South respond to northeastern demands for a higher tariff, and on what did the
Please solve number 27.) -5(3-q) +4 =5q-11
pluralize "le frère de marie est sympathique".