tpfry2zqqp tpfry2zqqp
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

If you spend 3$ on 6 apples,what is the unit rate (in dollars) per apple?

Respuesta :

Ehkulay Ehkulay
  • 02-12-2020

Answer

2 apples per $1

Step-by-step explanation:

because 6 apples cost $3, so take 6 divided by 3 so you get 2 apples per dollar

Answer Link
Leahcarter
Leahcarter Leahcarter
  • 02-12-2020
$Ok so there is $6 per apple
Answer Link

Otras preguntas

An inequality is shown: −np − 4 ≤ 2(c − 3) Which of the following solves for n?
The difference between a DC and an AC generator is that a. the DC generator has one unbroken slip ring. b. the AC generator has one unbroken slip ring c. the
How to do this question plz answer me step by step plzz plz ​
Your Vision for Social Change Given everything that has happened in our country and in our neighborhoods and our schools, what is your vision of the future?
The advantages of using typedef do not include:a. Making programs more portable by allowing data types to be easily changed to meet system specifications.b. Mak
Tom and Lynda also inform you that the monthly individual membership fee is $100and that the monthly family membership fee is $160. Hercules offers a 10% discou
the early greeks came from where?
Which of the following expressions represents the distance between -3.9, and -4.7?
What is the rise over run for the slope -11/9
solve 15x²+8x+1÷ 2x-y​