buckpayton4 buckpayton4
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

A fruit stand has to decide what to charge for thier produce. They need $10 for 4 apples

Respuesta :

nseguin2003
nseguin2003 nseguin2003
  • 03-12-2020

Answer:

$10 = 4x

Step-by-step explanation:

The "x" would represent how much the apples would cost. So next you would divide both sides by 4x and then it would leave you with 2/5.

Answer Link

Otras preguntas

What is labor in economics? Labor is not considered a part of economics. Labor is one of the three resources of production, like land or capital. Labor is affec
Janice correctly answered 21 of the 24 questions. what percent of the questions did she answer correctly?
What is the volume of the figure? A. 75 cubic units B. 125 cubic units C. 375 cubic units D. 750 cubic units
Find the height of the rectangular prism given the volume, length, and width. V= 122,500 cm cubed L= 50 cm W= 35 cm
what number is 6.1% of 60
Who fought in the Punic Wars? A. Rome and Greece B. Athens and Sparta C. Rome and Carthage D. Rome and Egypt
Please help and show how to solve.. 2/3 y+1/6 y+y 7(x + y) - 7x
you throw a rock straight up into the air with a speed of 11.5 m/s. How long does it take the rock to reach its highest point?
Before Grant could capture Richmond, he first had to defeat Confederate forces in _____. a) Petersburg b) Fredericksburg c) Gettysburg d) Vicksburg
​Members of the --- are elected on the basis of the state's population at the most recent U.S.census, but each state has an equal number of --- House Senate Sen