petepumacure1
petepumacure1 petepumacure1
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada


Apples cost $0.95 per pound. What equation is used to find C,
the total cost of p pounds of apples?

А:c=0.95p
B:c=p+0.95
C:0.95C=p
D:0.95+C=p

Respuesta :

ebenezerkesson75
ebenezerkesson75 ebenezerkesson75
  • 03-12-2020

Answer:

a 0.95

Step-by-step explanation:

times the number the person bought if they ask

Answer Link

Otras preguntas

Madagascar (Lesson 06.01) •Which one of the following different creepy crawlers would you likely not discover when exploring the Madagascan forest? – giant hi
I have no idea how to use this site yet, so I'm just gonna put my algebra problem here. Thanks for any help! Graph system of equation: x-2y=2 3+y=6
When butter is heated it melts and when that melted butter cools and solidifies the process called
Montañas altas de Sudamérica?
when two air masses of different temperatures come together, they can cause a
Current event in any Spanish speaking country. (Any time from Oct. 2014 to Jan. 2015)
Kara is 18 years younger than Joseph. Twelve years ago, Joseph was 4 times as old as Kara. Find their present ages.
the precipitation, average temperatures, and temperature changes in a an area make up the of that area
what is the lim of (((1/x)-(1/2))/x-2) , as x approaches 2
what is a large piece of the earth's crust that stands above the oceans