powergamez35
powergamez35 powergamez35
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

please show work
23 lbs of onions cist $250.70. How much will 50 lbs cost

Respuesta :

xxXLugiatheBest19Xxx
xxXLugiatheBest19Xxx xxXLugiatheBest19Xxx
  • 03-12-2020

Answer:

$545.00

Step-by-step explanation:

250.7 / 23 = 10.9

$10.9 is the cost of every lb of onions.

Then we multiply 10.9 by 50 because there are 50 lbs. like this

10.9 * 50 = 545

So $545.00 is our answer.

Answer Link
Аноним Аноним
  • 03-12-2020
it is $545.00 hope this helps
Answer Link

Otras preguntas

3 erasers cost $4.41. Write a proportion that would solve for the cost of 4 erasers.
Vector g is shown below. Vector h is parallel to g, in the same direction and half as long. Work out h as a column vector. 9
Difference between adam smith and marshall's definition of economics​
What were the key points of economic growth in Japan from the 1960s to the 1990s?
Why does carbonic acid gives an acid salt but hydrochloric acid does not?​
What is the main difference between the null and the research hypothesis? What is the importance of assuming the null hypothesis is true?
Read the excerpt from "Speech to National Council of Negro Women” by Condoleezza Rice. She is discussing a challenge her grandfather faced in going to college.
Please help, been stuck on this for ages!
give a well-detailed explanation of the importance of the amniotic sac to the mammalian embryo
Which of the following are solutions to the equation below? 4x^2 + 4x + 1 = 9Check all that apply