jaedaford9 jaedaford9
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

you run 20 laps in 6 minutes. your friend runs 30 laps in 9 minutes. are you the rates equivalent

Respuesta :

molloc
molloc molloc
  • 03-12-2020

Answer:

YES

Step-by-step explanation:

BECAUSE I KNOW EVERYTHING!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Answer Link
berty101006 berty101006
  • 03-12-2020

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

if you break it down 2/6 = 3/9 20 divided by 6 equals 3.333... 30 divided by 9 equals 3.333...

Answer Link

Otras preguntas

What is 5 divided by 71?
Triangles are congruent if the have the same ?
What is the energy of a photon of green light with a frequency of 5.76 times 10 to the fourteenth s to the negative one
Dominick is in charge of ordering supplies for Harry's Hamburger stand. Hamburger buns come in packs of 12 and frozen hamburgers patties comes in packages of 20
PLEASE HELP ME!!! Frank has naturally curly hair. Where did his curly hair come from? Explain
How is poetry different from prose? A. Prose has a plot and a theme. B. Prose is written to give information. C. Poetry has more details. D. Poetry
express 3.3.3.5.5 using exponents
Which rate is the best deal for making copies at the copy store? A. $1.25 for 20 copies B. $3.15 for 50 copies C. $3.70 for 60 copies D. $4.50 for 75 copie
What is relative motion?
4. In centralized decision making, authority is A. shared throughout the organization. B. delegated to wherever it's needed to solve problems. C. kept at seni