M16fullouto
M16fullouto M16fullouto
  • 01-01-2021
  • Mathematics
contestada

If the number of candy canes is proportional to the price and 12 candy canes cost $3.00, how much would it cost for 20 candy canes?

Respuesta :

reguser315
reguser315 reguser315
  • 01-01-2021
12/$3=20/x is the formula. Then cross multiply to get 12x=60, so x=$5.
Answer Link

Otras preguntas

HELP HELP HELP HELP HELP HELP
April works at the grocery store. She needs to move a heavy crate of bananas (m = 65 kg) to the produce section. She drags the crate along the floor by applying
Select the correct answer. A baseball is thrown into the air from the top of a 224-foot tall building. The baseball's approximate height over time can be repres
Keri and his Family are on their way to visit some Family friends who live 1050 miles away from them. Based on the Route they chose
find the radius pls. help
The mass of two sacks of potatoes is 168 grams. One-eight of the mass of Sack A and three-quarter of the mass of Sack B is 76 grams. Write an equation to find t
______ Two words with the same opening consonant placed near one another
Ratio as a fraction 12:36
Struggling un this section
In June, Susie buys a dozen of cans of Dog's Dinner dog food at $1.89 per can. She also buys two bags of 'Dem Bones dental chews that each cost $12.69, and a ne