brianymarty2016 brianymarty2016
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME WITH THIS

PLEASE HELP ME WITH THIS class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-01-2021

9514 1404 393

Answer:

  $0.50/lb

Step-by-step explanation:

The increase in cost is $40-25 = $15 for an increase in weight of 50-20 = 30 lb. That makes the cost per pound be ...

  cost/pounds = $15/(30 lb) = $0.50/lb

Answer Link

Otras preguntas

What is the intersection point for this system of equations? x + y = 49 .10x + .25y = 7.45
Today we went to six flags, but it rained.
simplify this provlem
Ramona told Edward that she was pregnant by him and wanted him to marry her. He did so, relying on her statement. Later, she learned that she was not pregnant w
PLEASE HELP, I RLLY NEED THIS TO SAVE MY GRADE. PLS EXPLAIN RLLY DETAILED. In this discussion, you will upload and discuss an example of the Fibonacci sequence
Which of the following is a temperature of 104 f converted to Celsius?
Milk goes sour more quickly at room temperature than in a refrigerator. Which factor significantly influences the rate of this chemical reaction? a) Temperatur
What does The world war 1 have a chief
1. Given these two points: (-2, 4) and (4,1) 2. Find the slope (using the slope formula) 3. Find the slope-intercept form equation of the line a. Once using the
What does the underlined phrase indicate about the author's feelings toward Frida Kahlo?