sarahottih sarahottih
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

3 lemons cost $0.99. At this rate, how much would 8 lemons cost?

Respuesta :

ChoiSungHyun
ChoiSungHyun ChoiSungHyun
  • 03-01-2021

Step-by-step explanation:

3 lemons = $0.99

=> 8 lemons = $0.99 * (8/3) = $2.64.

8 lemons cost $2.64.

Answer Link
saikamalvk
saikamalvk saikamalvk
  • 03-01-2021

Answer:

2.64$  for 8 lemons.

Step-by-step explanation:

3 lemons =  0.99$

1 lemon  = 0.99/3

= 0.33

Cost for 8 lemons = 0.33 x 8

=  2.64$

Hope this helps !!

Answer Link

Otras preguntas

In order to maintain its homeostasis, human cells must have a higher concentration of sodium ions outside the cell than inside the cell. in addition, the concen
a vendor makes a new smartphone and presells four thousand units for $300 each. the factory has the capacity to produce one thousand smartphones per month. anti
if omni means "all" and potent means "power," what is the best definition of omnipotent?
what type of triangle is a 45-45-90 right triangle
Evaluate A2 for A = 2.3. 4.9 5.29 5.92
what are the subunits making up nucleic acids
I need a subsequent question for "Why is the round goby an invasive species?" Can anyone help me?
True or false daltons atomic theory stated that matter is mostly empty space
question number 2 Which list of decimal numbers is in ascending order? A. 0.13, 0.31, 0.04, 0.5 B. 1.411, 1.2, 1.056, 1.007 C. 12.252, 12.26, 12.387, 12.4 D. 6
How many stars are in the Milky Way?