aafisajith aafisajith
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

if the cost of 4 kg of rice is rupees 90,then how much rice is purchased with rupees 247.50

Respuesta :

emanuelabadac
emanuelabadac emanuelabadac
  • 04-01-2021

Answer: 11

Step-by-step explanation:

90 : 4 = 22.5

247.50 : 22.5 = 11

hope is helps * hugs ✨

Answer Link

Otras preguntas

what is the slope-intercept form for the equation y-10=3/5(x-5)
In order to track our economy, the U.S. government reports each month on how much business spending and how much consumer spending takes place. Which of the fol
How is the slope of (3,-1), (6,7) equal 8/3
-4x-2y=4 2y=-4x-4 I need to find the solution to this equation, please help?
What is the volume of the figure? A. 75 cubic units B. 125 cubic units C. 375 cubic units D. 750 cubic units
What is the volume of a cone that has a height of 7 mm and a radius of 3 mm? Use 3.14 to approximate pi and round the answer to two decimal places if necessary.
Andre received $60 for his birthday that he put in his piggy bank. Each week, he puts 3 more dollars in his bank so that the amount of money in dollars D in his
colonists who wanted the king to say in charge
Match the mountain range with its formation. 1. Appalachian 2. North American Cordillera 3. Aleutian 4. Andes A. Two continents colliding B. Terrane accretion C
Muhammad left Mecca to live in Medina because __________. converts to Islam in Medina invited him to preach among them he feared for his life if he stayed in Me