rgonzalez557
rgonzalez557 rgonzalez557
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Peanuts cost $3.29 per pound. if Mark purchased 4.6 pounds of peanuts, how much did he spend on peanuts?

Respuesta :

legofigure8
legofigure8 legofigure8
  • 04-01-2021

Answer:

$15.14

Step-by-step explanation:

4 x $3.29=$13.16

0.6=60%

60% of $3.29= $3.29 x 0.6 = about $1.98 (always round up when dealing with money)

13.16+$1.98= $15.14

Answer Link

Otras preguntas

What is the solution of log (2 t 4) = log (14 minus 3 t)?
5(3x + 6) please helpIK it's not hard its just confusing ​
What does the symbol indicated by the arrows most likely represent? a hurricane low pressure high pressure high temperatures.
Religion: Have humans upheld the covenants they made with God?
What's The drug that takes days and weeks to recah equilibrium level
someone answer this quickly
The parents of a new baby believe they brought the wrong child home from the hospital. Gel electrophoresis was performed using DNA samples from the parents and
How would I solve 20 I’m so confused it geometry
what does it mean when you cant stop thinkin about this one guy and he is all u think abt
four differences between monocropping and crop rotation​