averagestudentt averagestudentt
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

3. Molly bought four rose bushes for $16.40 each. Use
mental math to find the total cost of the bushes.
Justify your answer by using the Distributive Property.

Respuesta :

DWRead
DWRead DWRead
  • 01-02-2021

Answer:

$65.60

Step-by-step explanation:

4×16.40 = 4×(16+0.40) = (4×16) + (4×0.40) = 64 + 1.60 = 65.60

Answer Link

Otras preguntas

Twice x, plus 8, is the sum as -10
What is the image point Of (6,7)after translation left 5units and 3 units
Why does the president want to construct a wall?
Find the total of 76, 39,8,17 and 126
Triangle ABC is congruent to triangle DFE. Find x 6 12 8 4
do you think americans have lived up for this ideals nowadays?
How is most of the oxygen on Earth produced?
[tex]A=\frac{1}{2}\pi w^2+2lw[/tex]Solve for L
How is the orbital configuration of neutral atoms related to the atoms chemical properties
Find the point B on AC such that the ratio of AB to BC is 2:3