p3kl4dybug
p3kl4dybug p3kl4dybug
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $15 for one surfing lesson and $25 per day to rent a surfboard. Write an expression for the total cost of one lesson and renting a surfboard for y days.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-02-2021

Answer:

15 + (25*y). y is the amount of days.

Answer Link

Otras preguntas

how many inches are in 13 and a half feet
What is 3/10 - 1/4 in simplest form
what percent of 55 is 34
How were state constitutions important to the writing of the U.S. Constitution? A. Most states had learned that having a strong central government was a mista
Jaden sells a painting for 10 times the original price he sells a painting for $45.50 what was the original price of this painting
If you bend a straight chain of carbons, do you make a different structure? Why or why not?
Which statement describes a result of the Spanish-American War? A. The conflict reopened old Civil War wounds between the North and South. B. Spain retained all
why were anti-federalists against the approval of the constitution?
0.52 in the simplest form .
Window design. A triangular window on Ross camp's new scary boat has two sides that measure 87 centimeters 64 centimeter, respectively. The perimeter of the tri